Porady

Jak uwolnić się od nieszczęśliwej miłości?

Kiedy kochasz kogoś, kto nie odwzajemnia twojej miłości, możesz mieć wrażenie, że świat się skończy. Ból, który czujesz, jest bardzo realny. Naukowcy udowodnili, że odrzucenie aktywuje te same neurony postrzegania bólu w mózgu, co ból fizyczny. Nie możesz kontrolować, w kim się zakochujesz, ale możesz nauczyć się poradzić sobie z tym.

Znaczenie upływu czasu

Trzeba zrozumieć, że normalne jest odczuwanie bólu. Akceptacja tego, że twoje uczucia są normalne, może pomóc ci je przetworzyć i zrozumieć. Psychologowie szacują, że około 98% z nas doświadczyło już nieodwzajemnionej miłości. Wiedza o tym, że nie jesteś sam, nie usuwa bólu, ale łatwiej jest go znieść, jeśli wiesz, że nie jesteś jedynym, który przez niego przechodzi. Daj sobie czas na żałobę. Nie ma nic złego w żałobie, dopóki nie utkniesz w fazie żałoby. Jest to jeszcze zdrowsze, jeśli dasz sobie możliwość bycia smutnym i nie tłumienia tych uczuć. Zaprzeczanie lub umniejszanie tego, co czujesz, tylko pogorszy sytuację na dłuższą metę.

Trzymanie się na dystans

Trzymaj się z dala od osoby na jakiś czas. Nie musisz całkowicie usuwać tej osoby ze swojego życia, ale powinieneś zrobić sobie przerwę w kontakcie. Nie musisz być niemiły ani wredny. Po prostu poproś drugą osobę, aby dała ci trochę czasu na przetworzenie uczuć, które cię dotyczą. Jeśli osoba naprawdę troszczy się o ciebie, da ci to, czego potrzebujesz, nawet jeśli nie jest to dla niej idealne rozwiązanie. Jeśli osoba jest kimś, na kim zawsze polegałeś w przeszłości w trudnych sytuacjach emocjonalnych, spróbuj znaleźć innego przyjaciela, który może przyjąć tę rolę. Zapytaj przyjaciela, czy możesz zwrócić się do niego, kiedy poczujesz potrzebę nawiązania kontaktu z osobą, do której chcesz zachować dystans. Odłącz się od osoby w sieci społecznościowej lub przynajmniej ukryj jej posty i usuń kontakt do niej z telefonu komórkowego, abyś nie miał ochoty się skontaktować. Nie chcesz, by ciągle przypominano ci o tej osobie i o tym, co robi. To tylko utrudnia zachowanie dystansu.

Pozbycie się wspomnień

Pozbądź się wszystkich pamiątek. Możesz płakać nad wszystkimi wspomnieniami, ale dla procesu leczenia ważne jest, aby się ich pozbyć. Posiadanie tych rzeczy wokół ciebie przez cały czas tylko utrudni ci dojście do siebie. Jeśli są to dobra materialne, które są w dobrym stanie, przekaż je na cele charytatywne. Pomyśl o wszystkich szczęśliwych nowych wspomnieniach, które bluza, miś lub płyta CD przyniosą nowemu właścicielowi i niech te nowe skojarzenia symbolizują zmianę, przez którą przechodzisz w swoim życiu.